صفحه در حال لود می باشد
لطفا صبور باشید

منو

06633437017

info@ref-uast.com

مهندسی فناوری بازرسی جوش

بازرسی جوش به منظور کنترل دقیق قطعات جوشکاری شده و برای حصول اطمینان از صحت انجام جوشکاری بر مبنای استانداردها و دستورالعمل‌های مشخص روی اتصالات جوش شده انجام می‌شود که این بررسی‌ها از جمله وظایف یک بازرس جوش است. در واقع می‌توان گفت فرآیندهای جوشکاری مانند دیگر پروسه‌های صنعتی دارای اصول و استانداردهای مشخصی می‌باشد و سازه‌های جوش شده در مراحل مختلف کار و همچنین در خاتمه جوشکاری نیازمند بازرسی هستند. برای اطمینان یافتن از حصول کیفیت قابل قبول و مناسب در قطعات مختلف جوش شده، کارشناسان فنی بازرسی جوش وظیفه حصول اطمینان از اجرا، صحت تعمیرات، تغییرات و اصلاحات انجام شده را بر عهده دارند و در هر مورد باید توانایی تحلیل عوامل تخریب را داشته و قادر به ارائه راه حل‌های احتمالی نیز باشند. در نتیجه مهندسی فناوری بازرسی جوش به عنوان یک مکمل بسیار اثر گذار در صنعت محسوب می‌شود و به منظور احراز توانایی‌های زیر برنامه ریزی شده است :
–    شناخت کامل از مواد مهندسی و مبانی متالورژی جوشکاری آنها.
–    آشنایی با روش‌های  عملیات حرارتی به منظور تنش‌زدایی و بدست آوردن خواص مکانیکی مورد نظر.
–    وقوف کامل به استانداردها و کد های بازرسی در صنایع مختلف.
–    شناخت کامل به اصول ساختمانی و مهندسی و مشخصات فنی تجهیزات در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مانند برج ها، مخازن، مبدل ها، کوره ها، راکتورها، لوله ها و ملحقات آنها.
–   وقوف کامل به مسائل ایمنی و حفاظتی موزرد نیاز در زمان طراحی نصب و راه اندازی و عملیات با تجهیزات و سیستم ها.
–   آشنایی با مکانیزم های تخریب از جمله پدیده ی خوردگی و اکسیداسیون و راه‌های جلوگیری و کنترل آن.
لازم به ذکر است گذراندن دوره رسمی مهندسی علوم پایه و متالورژی برای بازرسی با ارزش است و بسیاری از بازرسان عالی عالی معلومات معادل را از طریق تجربه و مطالعه کسب نموده اند.
نگرش فردی و نقطه نظر بازرس خوب فقط از طریق بازرسی به دست می آید. تجربه بازرسی قطعات بدون جوش نیز برای بازرس جوش، فوق العاده مفید است، زیرا طرز فکر و دید کاری بازرس را وسعت می بخشد. در بعضی محافل برای صدور گواهینامه صلاحیت بازرسی جوش با وظایفی که در رابطه با بازرسی جوش هستند را ملاک دادن امتیاز می شمارند. در ضمن تجربه واقعی در جوشکاری یا اپراتوری جوشکاری برای بازرس جوش گرانبهاست. تجربه جوشکاری، دانش جوشکاری بازرس را وسیع می کند، برای او اعتبار می آورد و در توجیه علل مردود کردن کار ضعیف او را یاری می نماید.
مشاغل فارغ التحصیلان:
۱-   بازرس کد
۲-    بازرس نماینده دولت
۳-    بازرس خریدار، مشتری یا کارفرما
۴-    بازرس کارخانه، سازنده یا پیمانکار
۵-    بازرس نماینده مهندس معمار
۶-    بازرس یا متخصص آزمایشهای مخرب
۷-    بازرس یا متخصص آزمایشهای غیرمخرب

ضوابط و شرایط ورودی ها:
مطابق قوانین و مقررات دانشگاه جامع علمی و کاربردی، فارغ التحصیلان کلیه رشته های مقطع کاردانی می‌توانند جهت مقطع کارشناسی این رشته ثبت نام نمایند، ولی پذیرفته شدگان رشته های غیر مرتبط می بایست یک سری دروس جبرانی را در ابتدا به همراه سایر دروس مربوطه اخذ نمایند. طبیعتاً فارغ التحصیلان رشته های بازرسی، جوشکاری و مواد در این رشته مسیر ساده تری را در پیش رو خواهند داشت.
طول دوره و شکل نظام مهارتی:
حداقل طول دوره در این مجموعه دو سال است و برنامه های درسی آن برای چهار نیمسال برنامه ریزی شده است. طول هر نیمسال ۱۶ هفته آموزش کامل است. زمان هر واحد تئوری ۱۶ ساعت، آزمایشگاهی ۳۲ ساعت و کارگاهی ۴۸ ساعت می باشد.