صفحه در حال لود می باشد
لطفا صبور باشید

منو

06633437017

info@ref-uast.com

مهندسی فناوری جوش

 

امروزه با توجه به گسترش صنايع مختلف نياز به مراجع تائيد شده جهت طراحي، ساخت و نصب،بازرسي فني ضروري مي باشد. صنايع نفت ، گاز ،پتروشيمي ، پالايشگاهي و نيرو گاهي نيز از اين قضيه مستثني نبوده و استفاده از روش هاي سعي و خطا نيز منجر به خسارات جبران ناپذيري ميگردد. تدوين كد و استاندارد نيز همزمان با انقلاب صنعتي در كشور هاي توسعه يافته آغاز گرديد. در واقع صنعتگران تجربيات گذشته خود در صنايع را مدون و در فعاليت هاي صنعتي مشابه استفاده مي نمودند. با وارد شدن صنعت به مراحل پيشرفته و مدرن نياز به استفاده از استاندارد و كد بيشتر احساس مي شد. بنابراين استاندارد ها بر اساس فعاليت هاي تجربي گذشته و همچنين تلفيق آنها با اطلاعات دانشگاهي شكل گرفته اند و موسسات و انجمن هاي صنعتي مختلف  اطلاعات خود را در مجموعه هايي به نام كد و استاندارد ارائه دادند.
در واقع استاندارد قوانين مشخص شده اي است كه هم مي تواند به صورت جهاني و فراگير و هم به شكل منطقه اي و ناحيه اي استفاده شود.
اولين فعاليت هاي محسوس در اين زمينه در اواخر قرن نوزدهم در ايالات متحده  شكل گرفت و با توسعه بخش هاي صنعتي شكل وسيعتري به خود گرفت. در ايالات متحده موسسات مختلفي
مانند:انجمن صنعت نفت ، انجمن مهندسين مكانيك، انجمن آزمايش ها و مواد، انجمن جوشكاري، و … استاندارد هاي مختلفي را در زمينه هاي كاري خود تدوين كرده و طي ساليان اخير و با توسعه صنعت استاندارد هاي مذكور را بهينه كرده اند.
اعم مزاياي استفاده از استاندارد مي توان به انجام فعاليت ها با سرعت و دقت بيشتر مي باشد.
صنعتگران كشور ما نيز در اين زمينه از استاندارد هاي بين المللي استفاده مي كنند. در همين راستا استاندارد هايي مانند IPS نيز در زمينه هاي مختلف صنعتي توسط كارشناسان تدوين شده است.
بنابراين استفاده از استاندارد براي افرادي كه به نوعي درگير فعاليت هاي صنعتي در بخش هاي مختلف طراحي ، ساخت ، نصب ، تعمير و نگهداري مي باشند ضروري مي باشد.