صفحه در حال لود می باشد
لطفا صبور باشید

منو

06633437017

info@ref-uast.com

کاردانی مکانیک تاسیسات صنعتی

معرفی و کاربرد رشته کاردانی فنی مکانیک ـ مکانیک تأسیسات صنعتی

توسعه روزافزون صنایع و استفاده از ماشین آلات و تجهیزات مدرن مستلزم حضور نیروهای مطلع، مجرب و متکی به دانش روز است و صنایع نوپای کشور بدون بهره گیری از افراد تعلیم یافته و دارای تحصیلات عالیه، که اشراف کامل بر ابزارهای تولیدی، زمینه های شغلی و بهره برداری صحیح از ماشین آلات و جلوگیری از اضمحلال مواد اولیه داشته باشند، نخواهد توانست در عرصه رقابت جهانی به حیات خود تداوم بخشد.

این برنامه درسی برای ارتقاء سطح علمی و عملی در واحدهای تولیدی صنعتی تدوین شده است و با هدف رسیدن به خود کفایی در زمینه های مختلف صنعتی، اقتصادی و ارضای نیازهای جامعه صنعتی برنامه ریزی شده است. به جهت قطع وابستگی خارجی، جهت دادن به صنایع کشور به مرحله تکنولوژی جهانی و خودکفایی مستلزم رشد متعادل صنعت می باشد و رشد متعادل صنعت کشور با آموزش و تعلیم تکنولوژی جدید به شاغلین بخش های متنوع و مختلف صنعت یعنی تربیت تکنسین کارآمد و با تجربه که بسیار مورد نیاز مبرم واحدهای تولیدی صنعتی است حاصل می گردد و اثرات این تحول در شکوفایی صنعت، جلوگیری از ضایعات، ارتقاء کیفی و کمی محصولات و … مشهود خواهد شد. به منظور تجهیز نیروی انسانی متعهد و متخصص در جهت یکسو سازی منابع انسانی و مالی و توانا ساختن آنان در صنایع بهره گیری از روشهای جدید تکنولوژی در راستای کارآیی مفید، بسیار ضروری است.

مراحل تدوین برنامه به شرح زیر صورت پذیرفته است:

 1.  بررسی و تجزیه و تحلیل نیازمندیهای شغلی و شرح وظایف کلی تکنسین های شاغل در صنایع
 2. تعیین نیازهای آموزشی با توجه به انتظاراتی که از این قیبل تکنسین ها وجود دارد، با توجه به دستوالعمل کلی تدوین برنامه های آموزشی دوره های کاردانی فنی و مهندسی فناوری دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی
 3. تهیه ریز برنامه های دروس در حد کاردانی فنی و تطبیق آن با نظام آموزشهای کاردانی (تکنسینی) در بخش صنعت از آموزشهای علمی ـ کاربردی
 4. رعایت مصوبات شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم تحقیقات و فناوری

این مجموعه یکی از مجموعه های آموزش عالی است که ضمن تبیین علوم و فنون مهندسی، تجارب عملی در زمینه های نصب و راه اندازی، نگهداری و بهسازی تأسیسات عمومی و ماشین آلات صنایع کشور را در سطح کاردانی مورد تأکید قرار می دهد تا متخصصین کارآزموده ای جهت استمرار حرکت چرخهای صنایع تربیت گردد.

تجارب چندین ساله در امر نصب و ره اندازی، تعمیر و نگهداری کارخانجات، لزوم تربیت کادر تکنسین متخصص و مجرب در سطح کاردانی را برای حفظ وضعیت تولیدی دستگاهها و ماشین آلات و سیستمهای وابسته به آن مورد تأکید قرار می دهد.

برخی از توانمندیهایی را که کاردان این رشته می تواند با آنها آشنایی پیدا کند به شرح زیر است:

 1. طراحی ، تامین و  اجرای فنی سیستم های بخار
 2. طراحی و اجرای سیستم های سردخانه ای
 3. طراحی و اجرای تاسیسات مرکزی گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع
 4. طراحی و اجرای پایپینگ های کارخانجات و صنایع
 5. طراحی و اجرای سیستم های آبرسانی و پمپاژ آب
 6. طراحی و اجرای تاسیسات استخر ، سونا خشک ، سونا بخار و جکوزی

مشاغل فارغ التحصیلان:

 1. سرپرست تولید
 2. سرپرست آهنگری
 3. سرپرست بسته بندی
 4. سرپرست برشکاری
 5. سرپرست تاسیسات
 6. سرپرست جوشکاری
 7. متصدی ماشین های معدنی
 8. متصدی دستگاه غلطک تولید ورقه و صفحه فلزی
 9. مونتاژکار و نصب کننده ماشین آلات صنعتی
 10. تعمیرکار ماشین آلات و تأسیسات

ضوابط و شرایط ورودی ها:

مطابق قوانین و مقررات دانشگاه جامع علمی و کاربردی، فارغ التحصیلان کلیه رشته های مقطع کاردانی می توانند جهت مقطع کارشناسی این رشته ثبت نام نمایند، ولی پذیرفته شدگان رشته های غیر مرتبط می بایست یک سری دروس جبرانی را در ابتدا به همراه سایر دروس مربوطه اخذ نمایند. طبیعتاً فارغ التحصیلان رشته های برق (کلیه گرایشهای مقطع کاردانی) و مکانیک در این رشته مسیر ساده تری را در پیش رو خواهند داشت.

طول دوره و شکل نظام مهارتی:

حداقل طول دوره در این مجموعه دو سال است و برنامه های درسی آن برای چهار نیمسال برنامه ریزی شده است. طول هر نیمسال ۱۶ هفته آموزش کامل است. زمان هر واحد تئوری ۱۶ ساعت، آزمایشگاهی ۳۲ ساعت و کارگاهی ۴۸ ساعت می باشد.